THE ARGENTINE OPEN POLO
Wednesday, November 17, 2010 at 8:06PM
admin in Argentine Open Polo Championship, Argentine Open Results, Argentino Open Polo Results, Asociacion Argentino de Polo, Buenos Aires, Buenos Aires Polo Team, Campo Argentino de Polo, Palermo, Polo, Sao Jose, Sport Horse, Vuma Feed, Vuma Horsefeed, lLa Dolfina


argentine open polo 2010 pi

Polo players in action
( Photo : Catherine Hartley)

Who's your money on this year?

It’s that time of year again; when all eyes in the polo world turn to Buenos Aires, Argentina!

In 3 days time the 117th Campeonato Argentino Abierto de Polo del Bicentenario Movistar gets going at the Palermo premises of the Asociación Argentina de Polo. This is the world's leading and most popular high-handicap polo event and is a mecca for polo players and horsemen who appreciate the innate ability of the Argentinians.

Kickoff date is Saturday, November 20th. The opening day will see La Dolfina vs. Sao José (2:00 p.m., local time, on field 2) and Pilará vs. Chapa Uno (4:30 p.m., local time on field 1).

Vuma Feeds will be there for the semi-finals and final and we’ll keep you posted on the results. Last year our money was on the La Dolfina team to beat Ellerstina but with a change in their team, they may just give the young Ellerstina combination the edge that they are looking for! Watch this space!

Match Dates

Saturday, November 20th
La Dolfina vs. Sao José
Pilará vs. Chapa Uno

Sunday, November 21st
Ellerstina vs. Alegría
La Aguada vs. Indios Chapaleufú II

Saturday, November 27th
Loser of match between La Dolfina / Sao José vs. Winner of match between Pilará / Chapa Uno
Winner of match between La Dolfina / Sao José vs. Loser of match between Pilará / Chapa Uno

Sunday, November 28th
Loser of match betweenEllerstina / Alegría vs. Winner of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II
Winner of match between Ellerstina / Alegría vs. Loser of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II

Saturday, December 4th
Loser of match between La Dolfina / Sao José vs. Loser of match between Pilará / Chapa Uno
Winner of match between La Dolfina / Sao José vs. Winner of match between Pilará / Chapa Uno

Sunday, December 5th
Loser of match between Ellerstina / Alegría vs. Loser of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II
Winner of match between Ellerstina / Alegría vs. Winner of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II

Saturday, December 11th
Final

The Teams:
Zone A
La Dolfina
Adolfo Cambiaso (Jr.) 10
Lucas Monteverde (Jr.) 10
David Stirling (Jr.) 9
Bartolomé Castagnola 10
Total: 39

Chapa Uno
Bautista Heguy 9
Hilario Ulloa 9
Juan Ignacio Merlos 9
Matías Mac Donough 8
Total: 35

Pilará
Agustín Merlos 9
Santiago Chavanne 8
Sebastián Merlos 9
Tomás García del Río 7
Total: 33

Sao José
Pablo Pieres (Jr.) 7
Nicolás Pieres 7
Jaime García Huidobro 8
Rodrigo Ribeiro de Andrade 8
Total: 30

Zone B
Ellerstina
Facundo Pieres 10
Gonzalo Pieres (Jr.) 10
Pablo Mac Donough 10
Juan Martín Nero 10
Total: 40

La Aguada
Javier Novillo Astrada 9
Eduardo Novillo Astrada (Jr.) 9
Miguel Novillo Astrada 10
Ignacio Novillo Astrada 9
Total: 37

Indios Chapaleufú II
Alberto Heguy (Jr.) 8
Ignacio Heguy 9
Matías Magrini 8
Eduardo Heguy 9
Total: 34

Alegría
Frederick Mannix (Jr.) 7
Francisco Bensadón 8
Mariano Aguerre 10
Francisco de Narváez (Jr.) 9
Total: 34

Article originally appeared on Vuma Horse Feeds (http://blog.vumafeed.co.za/).
See website for complete article licensing information.