Entries in Argentine Open Results (2)

Wednesday
Nov172010

THE ARGENTINE OPEN POLO


argentine open polo 2010 pi

Polo players in action
( Photo : Catherine Hartley)

Who's your money on this year?

It’s that time of year again; when all eyes in the polo world turn to Buenos Aires, Argentina!

In 3 days time the 117th Campeonato Argentino Abierto de Polo del Bicentenario Movistar gets going at the Palermo premises of the Asociación Argentina de Polo. This is the world's leading and most popular high-handicap polo event and is a mecca for polo players and horsemen who appreciate the innate ability of the Argentinians.

Kickoff date is Saturday, November 20th. The opening day will see La Dolfina vs. Sao José (2:00 p.m., local time, on field 2) and Pilará vs. Chapa Uno (4:30 p.m., local time on field 1).

Vuma Feeds will be there for the semi-finals and final and we’ll keep you posted on the results. Last year our money was on the La Dolfina team to beat Ellerstina but with a change in their team, they may just give the young Ellerstina combination the edge that they are looking for! Watch this space!

Match Dates

Saturday, November 20th
La Dolfina vs. Sao José
Pilará vs. Chapa Uno

Sunday, November 21st
Ellerstina vs. Alegría
La Aguada vs. Indios Chapaleufú II

Saturday, November 27th
Loser of match between La Dolfina / Sao José vs. Winner of match between Pilará / Chapa Uno
Winner of match between La Dolfina / Sao José vs. Loser of match between Pilará / Chapa Uno

Sunday, November 28th
Loser of match betweenEllerstina / Alegría vs. Winner of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II
Winner of match between Ellerstina / Alegría vs. Loser of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II

Saturday, December 4th
Loser of match between La Dolfina / Sao José vs. Loser of match between Pilará / Chapa Uno
Winner of match between La Dolfina / Sao José vs. Winner of match between Pilará / Chapa Uno

Sunday, December 5th
Loser of match between Ellerstina / Alegría vs. Loser of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II
Winner of match between Ellerstina / Alegría vs. Winner of match between La Aguada / Indios Chapaleufú II

Saturday, December 11th
Final

The Teams:
Zone A
La Dolfina
Adolfo Cambiaso (Jr.) 10
Lucas Monteverde (Jr.) 10
David Stirling (Jr.) 9
Bartolomé Castagnola 10
Total: 39

Chapa Uno
Bautista Heguy 9
Hilario Ulloa 9
Juan Ignacio Merlos 9
Matías Mac Donough 8
Total: 35

Pilará
Agustín Merlos 9
Santiago Chavanne 8
Sebastián Merlos 9
Tomás García del Río 7
Total: 33

Sao José
Pablo Pieres (Jr.) 7
Nicolás Pieres 7
Jaime García Huidobro 8
Rodrigo Ribeiro de Andrade 8
Total: 30

Zone B
Ellerstina
Facundo Pieres 10
Gonzalo Pieres (Jr.) 10
Pablo Mac Donough 10
Juan Martín Nero 10
Total: 40

La Aguada
Javier Novillo Astrada 9
Eduardo Novillo Astrada (Jr.) 9
Miguel Novillo Astrada 10
Ignacio Novillo Astrada 9
Total: 37

Indios Chapaleufú II
Alberto Heguy (Jr.) 8
Ignacio Heguy 9
Matías Magrini 8
Eduardo Heguy 9
Total: 34

Alegría
Frederick Mannix (Jr.) 7
Francisco Bensadón 8
Mariano Aguerre 10
Francisco de Narváez (Jr.) 9
Total: 34

Friday
Dec182009

LA DOLFINA WINS THE 116th ARGENTINE OPEN

la dolfina wins the 116th argentine open pi

Winners of the 116th Argentine Open, 12 December 2009

In an exciting encounter between the two highest rated teams in the Open, the older experience of La Dolfina saw them just beating the younger Ellerstina by one goal in extra time.

The Federation if International Polo website summarises the results:
La Dolfina defeated Ellerstina 17 to 16 goals to win the title for the fifth time and this year, in a historic encounter of 40 vs 40 goals.
Mariano Aguerre scored the winning golden goal in extra time.
Pablo MacDonough was named MVP, Adolfo Cambiaso received a prize for the Top Scorer and his mare, Dolfina Cuartetera was awarded the Lady Susan Townley Cup for the Best Playing Pony.

Saturday 14 Novemeber          
  Ellerstina 20 vs 15 Algeria
  Pilara 16 vs 15 Indios Chapaleufu
Saturday 15 November          
  La Dolfina 21 vs 15 El Paraiso
  La Aguada 13 vs   9 Chapa Uno
Saturday 27 November          
  La Aguada 17 vs   8 El Paraiso
  La Dolfina 15 vs 14 Chapa Uno
Wednesday 2 December          
  Pilara 17 vs 14 Algeria
  Ellerstina 13 vs 14 Indios Chapaleufu II
Saturday 5 December          
  El Paraiso 13 vs 12 Chapa Uno
Sunday 6 December          
  Indios Chapaleufu II 15 vs 14 Algeria
  Ellerstina 15 vs 13 Pilara
Monday 7 December          
  La Dolfina 18 vs 13 La Aguada
FINAL          
Saturday 12 Decemeber Ellerstina 16 vs 17 La Dolfina
Related Posts with Thumbnails